Jak zdobyć wulkan El Teide?

Jak zdobyć wulkan El Teide?

Jeżeli interesuje Was zwiedzanie Teneryfy to z pewnością miejscem wartym polecenia jest wulkan El Teide. Przez tubylców nazywany jest sercem wyspy. Aby go zdobyć możecie skorzystać z kilku opcji. Najpierw jednak trzeba dostać się do jego stóp. Wysokość wyjściowa to 2200 m n.p.m. Tutaj rozpoczyna się szlak pieszy oraz wyrusza kolejka Teleférico. Część podróżujących wybiera opcję z noclegiem, a inni podejmują się jednorazowego wejścia. Bez względu na czas zaplanowany na tę podróż, wycieczkę należy dobrze zaplanować.

Trzy sposoby zdobywania wulkanu El Teide:
Łatwy – wymaga wcześniejszego zarezerwowania wejścia na szczyt, a także wjazdu kolejką.
Średniozaawansowany – piesze wejście z zaplanowanym przystankiem na nocleg oraz rezerwacji pokoju w schronisku Altavista.
Zaawansowany – piesze wejście na szczyt, które odbywa się nocą, bez potrzeby uzyskania pozwoleń. Warunkiem jest dotarcie na szczyt przed godziną 9:00 zanim pojawią się strażnicy. Wejście takie jest w pełni legalne, ale decydują się na nie nieliczni. Na taki nocny marsz należy przeznaczyć ok 5 godzin.

Wyprawa na wulkan El Teide – sposób łatwy

Wycieczka ta wymaga zarezerwowania pozwolenia na wejście ze sporym wyprzedzeniem czasowym. Pozwolenie jest bezpłatne, jednak oczekuje na nie sporo turystów. Średni czas jego uzyskania trwa od 3 do 6 miesięcy. Aby zapisać się na listę oczekujących należy odwiedzić stronę Narodowego Parku El Teide, zaznaczyć interesującą Was datę i godzinę, podać numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (paszport lub dowód osobisty) oraz zarezerwować ten sam termin wjazdu kolejką Teleférico. Przejazd nią zajmuje zaledwie 7 minut, a koszt związany z wjazdem to 27 euro w obie strony. Po zejściu z kolejki do przebycia pozostaje odcinek ok. 700 m, ale z racji tego, że jest to droga stroma, czas ten szacuje się na ok. 30 minut.

Wyprawa na wulkan El Teide – sposób średniozaawansowany

Wyprawa ta jest trudniejsza, ale zapewnia niezapomniane przeżycia. Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma tutaj konieczności uzyskania pozwolenia wejścia na szczyt. Wystarczająca jest rezerwacja miejsca w schronisku. Aby to zrobić należy odwiedzić jego stronę internetową. W zależności od dostępności miejsc należy zrobić to minimum 2 tygodnie przed planowaną wyprawą. Przy dużym obłożeniu podczas szczytu sezonu wszystkie pokoje bywają zabukowane nawet na 2 miesiące wprzód. Koszt noclegu to 21 euro z możliwością zamówienia tylko jednej doby. Co istotne – do schroniska należy dotrzeć przed 21:00. Cały szlak (nr 7) jest doskonale oznakowany, a więc trafienie do noclegowni nie powinno nikomu stanowić problemu. Na trasę należy przeznaczyć ok. 4 godziny, wliczając przerwy na odpoczynek i przekąskę – w dzień słońce intensywnie świeci i przystanki są konieczne.nDo stóp wulkanu można dostać się samochodem oraz autobusem. Jeżeli zdecydujecie się na drugą opcję to należy wiedzieć, że autobus na wulkan startuje o godzinie 9:15 ze stacji Costa Adeje, a jego numer to 342. Jest to jedyny miejski przejazd w ciągu całego dnia. Podróż zajmuje ok. 1,5 godziny, a wysiąść należy na przystanku Montaña Blanca. Opcja średniozaawansowana jest dobra dla turystów, którzy nie chcą oczekiwać na pozwolenie wejścia na szczyt oraz dla tych, którzy trasę chcą sobie rozłożyć na dwie krótsze. Dzięki temu łatwiej przystosować się również do zmiany ciśnienia, co na takiej wysokości jest nieuniknione.

Od schroniska do szczytu.

Po dotarciu do miejsca noclegu można poddać się relaksowy. Warto pojawić się tam przed zachodem słońca, aby móc cieszyć się pięknymi widokami. Poranną wędrówkę proponujemy rozpocząć ok. 5:30 tak, aby pomiędzy 7.00 a 8.00, czyli o wschodzie słońca, być już na górze. Na takiej wysokości wschód prezentuje się niezwykle imponująco. Im wyżej się znajdziecie, tym warunki będą trudniejsze. Powietrze stanie się rzadsze, co sprawi, że wolniej przyswajać będziecie tlen. Kamieniste podłoże i duże nachylenie również dadzą o sobie znać. Po około godzinie ujrzycie górną stację kolejki, co będzie oznaczać, że do przejścia pozostaje jedynie 700 m. Ten końcowy odcinek należeć będzie jednak do najtrudniejszych. Jest tutaj stromo, a więc częściej będziecie potrzebować przerw i postojów. Kiedy jednak staniecie na szczycie cały trud pójdzie w niepamięć. Na górze najprawdopodobniej spotkacie zimny i przeszywający wiatr dlatego warto odpowiednio się na to przygotować.

Wyprawa na wulkan El Teide – stopień trudny

Jest to opcja wyłącznie dla osób o świetnej kondycji, regularnie uprawiających sport i nie bojących się ekstremalnych wyzwań. Przed podjęciem się tego wyzwania warto najpierw wybrać się na prostsze szlaki i powoli zwiększać stopień ich trudności. Wyprawa rozpoczyna się w środku nocy, a na szczyt warto dotrzeć przed wschodem słońca. Do podróży należy odpowiednio się przygotować, wypocząć i zjeść pożywny posiłek. Czas spędzony na szlaku to ok. 3 godziny do schroniska, 1 godzina do końcowej stacji kolejki oraz 0,5 godziny na szczyt. Czas ten jak widać szacuje się jako krótszy niż w poprzednim stopniu trudności. Wynika to z faktu braku intensywnie świecącego słońca oraz męczącej, wysokiej temperatury. Warto jednak pamiętać, że każdy ma inne możliwości, a organizm inaczej reaguje na wymagające warunki na trasie.
Rekomendowanym miejscem rozpoczęcia wędrówki jest Montana Blanca. Tutaj należy zjawić się ok 2-3 w nocy. Pierwsze godziny podróży odbywają się dość łagodną trasą, a więc przystanków nie powinno być wiele. Po dotarciu do schroniska warto odpocząć na ławkach, ponieważ kolejna część wędrówki będzie znacznie bardziej wymagająca. Przerwa ta nie powinna jednak trwać więcej niż 30 minut, aby mięśnie nie zdążyły „wystygnąć”. Kolejna część trasy przebiega identycznie jak trasa o stopniu średniozaawansowanym.